ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

 1. Komunikat Biskupa Tarnowskiego o pielgrzymkach – pieszej i rowerowej na Jasną Górę – czytaj niżej.
 2. Niedziela – Niedziela Zesłania Ducha św.
 3. Poniedziałek – święto NMP Matki Kościoła, msze o 7.00, 9.00 i o 18.00, odpust w Brzesku – suma odpustowa o 18.00.
 4. Wtorek – .
 5. Środa – Nawiedzenie NMP, zakończenie nabożeństw majowych, okazja do spowiedzi dla dzieci przed pierwszym piątkiem od 17.00.
 6. Czwartek – Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, pielgrzymka kapłanów diecezji tarnowskiej do Tuchowa, pierwszy czwartek miesiąca- dzień modlitw o powołania i za powołanych, Dzień Dziecka, okazja do spowiedzi dla młodzieży przed pierwszym piątkiem od 17.00. Nabożeństwa czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa będą w te dni, kiedy jest msza wieczorem.
 7. Piątek – pierwszy piątek miesiąca, wyjazd do chorych od 8.00, okazja do spowiedzi z racji pierwszego piątku od 17.00.
 8. Sobota – św. Karola Lwangi i Towarzyszy męczenników z Ugandy, pierwsza sobota miesiąca.
 9. Niedziela – Uroczystość Najświętszej Trójcy, odpust w Okocimiu, zakończenie czasu Komunii św. wielkanocnej, składka na cele diecezjalne z racji pierwszej niedzieli miesiąca. W Polsce w tym dniu przypada Dzień dziękczynienia
 10. W minionym tygodniu był pogrzeb śp. + Stanisława Puta, od uczestników pogrzebu będzie 3 msze św.
 11. Zbliża się Boże Ciało, proszę o przygotowanie ołtarzy następujące rejony:
  1. Pod lipą – ul. Jodłowa i ul. Gródek
  2. Koło starej zakrystii – ul. Malownicza
  3. Koło schodów – ul. Graniczna
  4. Przy krzyżu – ul. Bursztynowa
 12. Zachęcamy do czytelnictwa: „Gościa Niedzielnego”.

KOMUNIKAT BISKUPA TARNOWSKIEGO NA TEMAT PIESZEJ ORAZ ROWEROWEJ PIELGRZYMKI TARNOWSKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ

Drodzy Diecezjanie!

Potrzebujemy siebie nawzajem! Potrzebujemy wspólnoty w naszej drodze do Boga. To właśnie we wspólnocie, czyli w Kościele, spotykamy zmartwychwstałego Jezusa, jak apostołowie w dzisiejszej Ewangelii (por. J 20, 19-23). To właśnie w tej wspólnocie otrzymujemy obiecanego Ducha Świętego, który rozlewa miłość Bożą w naszych sercach (por. Rz 5,5). Dlatego chcę was zaprosić do spędzenia szczególnego czasu we wspólnocie Kościoła podczas zbliżających się wakacji.

Okazją ku temu będzie Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę, która tradycyjnie odbędzie się w dniach od 17 do 25 sierpnia. To nasze wspólne wędrowanie do domu Matki dokonuje się już od ponad 40 lat i przemieniło serca dziesiątek tysięcy naszych diecezjan. Jednak po okresie pandemii ilość pielgrzymów zmniejszyła się niemal o połowę. Dlatego już teraz zachęcam do zaplanowania udziału w tej pielgrzymce zarówno doświadczonych pielgrzymów, jak i tych, którzy jeszcze dotąd nie wyruszali na pielgrzymi szlak.

W tym roku po raz pierwszy organizujemy także Rowerową Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach od 13 do 16 lipca. Pierwszego dnia pielgrzymi wyruszą w 12 grupach z różnych miejsc diecezji, aby wieczorem spotkać się w Zabawie i stamtąd pielgrzymować dalej wspólnie. Doświadczeni rowerzyści stwierdzą być może, że taką trasę można pokonać w czasie krótszym, niż cztery dni. Jednak wydłużając nasze pielgrzymowanie chcemy rozłożyć trasę na krótsze odcinki, a przez to dać więcej czasu na modlitwę i budowanie wspólnoty oraz umożliwić udział w tej pielgrzymce także osobom mniej zaawansowanym. Szczegółowe informacje o tym wydarzeniu można znaleźć na stronie internetowej: rowerowapielgrzymkatarnowska.pl

Serdecznie zapraszam wszystkich do wyruszenia na pielgrzymi szlak. W sposób szczególny zapraszam do tego całe rodziny. Choć pielgrzymowanie wiąże się z pewnym trudem, to jednak niemal każdy, kto tego doświadczył, daje świadectwo, że wnosi ono ożywczą nowość w naszą relację z Bogiem, z drugim człowiekiem i z samym sobą. Niech Maryja, która oczekuje na swoje dzieci w Jasnogórskim Sanktuarium, wyprasza wam obfitość Bożych łask.

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

 

Zarządzenie:

Tarnów, 23.05.2023.

Nasz znak: OC – 2/26/23

Komunikat Biskupa Tarnowskiego należy odczytać wiernym w ramach ogłoszeń duszpasterskich w niedzielę Zesłania Ducha Świętego 28 maja br., we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji tarnowskiej.

                                                                                                                             † Stanisław Salaterski WIKARIUSZ  GENERALNY