6 Niedziela Palmowa 2023

  1. Niedziela – Niedziela Palmowa, msza z poświeceniem palm o godz. 11.00. Składka na cele diecezjalne. Po sumie Kalwaryjska Droga Krzyżowa. Na placu kościelnym będzie zbiórka do puszek na leczenie Wojtusia Kiełbasy z Biskupic Melsztyńskich. Rodzina posiada zgodę Biskupa Tarnowskiego na organizowanie zbiórki na leczenie Wojtusia, przy kościołach między innymi naszego dekanatu. Składką zajmuje się rodzina. Dziś przypada 18 rocz. śmierci św. Jana Pawła II (1920-2005). Dziś też będzie Droga Krzyżowa ulicami: Św. Bartłomieja, Skalną, Kasztelana Spytka – początek Drogi Krzyżowej po mszy św. około 16.45.
  2. Wielki Poniedziałek –
  3. Wielki Wtorek –
  4. Wielka Środa
  5. Wielki Czwartek – o godz. 18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej i procesja do ciemnicy. Adoracja w ciemnicy do 22.00. W Wielki Czwartek możemy zyskać odpust zupełny za odmówienie (śpiewanie) hymnu Przed tak wielkim Sakramentem po Mszy Wieczerzy Pańskiej a także za adorację Najświętszego Sakramentu przez przynajmniej pół godziny.
  6. Wielki Piątek – w tym dniu obowiązuje post ścisły /od 18 – 60 r. życia – 3 posiłki/ i abstynencja od spożywania pokarmów mięsnych /od 14 r. życia końca naszego istnienia/. W tym dniu szczególną cześć oddajemy krzyżowi. Pamiętajmy o krzyżach na posesjach. Mamy w domach krzyże czy to misyjne czy inne – uczcijmy je szczególnie w Wielki Piątek adorując je. Przeżyjmy dzień śmierci Jezusa w domach, podobnie jak przeżywaliśmy w ubiegłym roku – z krzyżem w ręku. W Wielki Piątek Obrzęd Męki Pańskiej rozpoczniemy o 18.00. Pół godziny wcześniej, czyli o 17.30 będzie Droga Krzyżowa i Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Na Obrzęd Męki Pańskiej składają się: liturgia słowa, modlitwa powszechna, adoracja krzyża, Komunia św. i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego, tradycyjne Gorzkie Żale połączone z adoracją Krzyża. Przy krzyżu będzie skarbona na ofiary na miejsca kultu w Ziemi Świętej. Adoracja przy grobie będzie do 24.00. O 21.30 adorację poprowadzi młodzież o 22.30 schola. W Wielki Piątek możemy zyskać odpust zupełny za uczestnictwo w adoracji krzyża podczas liturgii, za udział w drodze krzyżowej czy też łączenie się dzięki transmisji z nabożeństwem odprawianym przez papieża, a także za adorację Najświętszego Sakramentu przez przynajmniej pół godziny. W Wielki Piątek to też pierwszy piątek miesiąca od 8.00 udamy się do tych chorych których odwiedzamy z racji pierwszego piątku oraz do tych do których nie jeździmy w pierwsze piątki z komunią św. a którzy chcieliby wyspowiadać się na święta – proszę te osoby zgłosić do środy w zakrystii.
  7. Wielka Sobota – to dzień czuwania przy Grobie Pańskim od 8.00, to także dzień, kiedy błogosławimy pokarmy. Błogosławienie pokarmów będzie o 9.00; 10.00; 11.00 i 12.00. Każde błogosławieństwo pokarmów poprzedzi krótka adoracja przy Grobie Pańskim. O godz. 19.45 w sobotę będzie Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Wigilia Paschalana rozpocznie się przy zapalonym ogniu, który rozświetlić ma ciemność nocy, a więc o godz. 20.00. Na to doniosłe i najpiękniejsze nabożeństwo złożą się: Obrzęd Światła, Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna i Liturgia Eucharystyczna. Po tym nabożeństwie będziemy mogli zabrać wodę święconą do naszych domów. Na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przynosimy świece. W Wielką Sobotę możemy zyskać odpust zupełny za odnowienie przyrzeczeń i za przyjęcie błogosławieństwa udzielonego Miastu i Światu (Urbi et Orbi) przez papieża za pośrednictwem transmisji.
  8. Niedziela Wielkanocna – w niedzielę wielkanocną o godz. 6.00 będzie procesja rezurekcyjna i po niej msza św. pozostałe msze o 9.00; 11.00 i 16.00.
  9. Zachęcamy do czytelnictwa: „Gościa Niedzielnego” i „Trwajcie w miłości” oraz specjalnego numeru Gościa Niedzielnego „Gość Ekstara” poświęconego Męce Pańskiej.
PORZĄDEK  TRIDUUM  PASCHALNEGO
WIELKI   CZWARTEK

18.00 –     MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ, PRZENIESIENIE

NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU DO CIEMNICY I ADORACJA W

CIEMNICY DO GODZINY 22.00

WIELKI   PIĄTEK

  8.00 –     ADORACJA W CIEMNICY

17.30 –     DROGA KRZYŻOWA I NOWENNA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

18.00 –     LITURGIA SŁOWA, ADORACJA KRZYŻA, KOMUNIA ŚWIĘTA, PRZENIESIENIE NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU DO GROBU PAŃSKIEGO I ADORACJA PRZY GROBIE DO 24.00

WIELKA   SOBOTA

  9.00 –     ADORACJA I POŚWIĘCENIE POKARMÓW

10.00 –     ADORACJA I POŚWIĘCENIE POKARMÓW

11.00 –     ADORACJA I POŚWIĘCENIE POKARMÓW

12.00 –     ADORACJA I POŚWIĘCENIE POKARMÓW

19.45 –     NOWENNA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

 20.00 –     OBRZĘD WIGILII PASCHALNEJ: OBRZĘD ŚWIATŁA – POŚWIĘCENIE OGNIA, PASCHAŁU; LITURGIA SŁOWA; LITURGIA CHRZCIELNA – POŚWIĘCENIE WODY, ODNOWIENIE PRZYRZECZEŃ CHRZCIELNYCH; LITURGIA EUCHARYSTYCZNA

 NIEDZIELA   WIELKANOCNA

  6.00 –      PROCESJA RESUREKCYJNA I PO NIEJ MSZA ŚW.

 9.00; 11.00; 16.00 –         MSZE ŚWIĘTE