12 niedziela zwykła 2022

1. Niedziela – 12 niedziela zwykła – Diecezjalne Święto Rodziny.
  2. Poniedziałek – .
  3. Wtorek – św. Alojzego Gonzagi, zak.
  4. Środa – o godzinie 19.00 tu w kościele będzie egzamin do bierzmowania dla klas 7-ch, na który zapraszamy też przedstawicieli rodziców.
  5. Czwartek – Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela (przeniesiona w liturgii z piątku, bo w piątek jest Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa), zakończenie Oktawy Bożego Ciała, po mszy wieczornej błogosławieństwo wianków oraz błogosławieństwo dzieci. W tym dniu przypada także Dzień Ojca.
  6. Piątek – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, po mszy wieczornej procesja eucharystyczna, ten dzień to Dzień Modlitwy o Świętość Życia Kapłańskiego – komunikat. W tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Za odmówienie aktu O, Jezu najsłodszy, któremu za miłość, można zyskać odpust zupełny.
  7. Sobota – wspomnienie Niepokalanego Serca NMP.
  8. Niedziela – ostatnia niedziela miesiąca, a więc Niedziela Synodalna.
  9. Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski przesłał informacje w sprawie tegorocznej zbiórki na Świętopietrze, której data została wskazana na niedzielę, 26 czerwca br. a więc składka z przyszłej niedzieli przeznaczona na świętopietrze.
  10. Komunikaty:
    1. bpa Tarnowskiego o Komunikat Biskupa Tarnowskiego w sprawie:studiów na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie,
    2. Wikariusza biskupiego ds. stałej formacji duchowieństwa
    3. burmistrza
  11. W Piątek na spotkaniu Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Parafialnego Zespołu Synodalnego:
    1. omówiono sprawy związane z V Synodem Diecezji Tarnowskiej, odczytano List na okoliczność dobiegających końca prac Parafialnych Zespołów Synodalnych (z jego treścią możemy się zapoznać na stronie internetowej).
    2. poinformowałem o kontroli z Wojewódzkiego Urzędu Zabytków przeprowadzonej na wniosek prokuratury o stanie utrzymania zabytkowego kościoła i zabytkowej dzwonnicy. Czekał na będzie remont dzwonnicy do którego już przymierzamy się od kilku lat ale przerwy spowodowała pandemia.
    3. Omówiono zarys programu prac przy naszym kościele i parafii. Trwają w pracowni konserwatorskiej prace przy dużym krzyżu (tu potrzebna jest opinia specjalistów z ASP z Krakowa co do jakości powłok jakie trzeba położyć, zwłaszcza gdy chodzi o srebrzenie czy złocenie perizonium, to jest opaski na biodrach figury Jezusa). Trwają też prace przy zabytkowych małych krzyżach, które wymagają zabiegów konserwatorskich, gdyż są wpisane jako zabytki, a poza tym należą do wyposażenia wnętrza kościoła. Ogólne koszty będą wynosić około 25 tyś. zł plus ewentualne koszty opinii specjalistów z ASP.
    4. w trakcie załatwiania jest sprawa uporządkowania drzew koło kościoła: lipa prawdopodobnie będzie objęta specjalnym nadzorem jako Pomnik Przyrody, gdyż spełnia takie warunki. Dobiega końca też sprawa wycinki uschniętego świerka – tu musi byś zgoda konserwatora zabytków, na którą czekany. W związku z tym musimy ponieść koszty rzeczoznawcy – dendrologa, na którą to opinie również czekam.
    5. Podjęliśmy też decyzję o doprowadzeniu do porządku mieszkania i całego domu parafialnego, tam, gdzie mieszkał ks. Górka. Te prace porządkowe planujemy na najbliższą sobotę od godziny 9.00 i tu mam prośbę o przyjście do pomocy tak mężczyzn jak i kobiety i starszą młodzież. Będzie dużo przenoszenia, segregowania sprzątania, porządkowania. Oprócz porządków trzeba będzie tam włożyć nieco pieniędzy, by doprowadzić do użytku salę katechetyczną, przypatrzyć się oknom, gdyż żadne z nich praktycznie nie domyka się, są nieszczelne. Remontowi i modernizacji trzeba poddać też ogrzewanie najniższej kondygnacji (są tam jeszcze tzw. grzejniki faviera, które mają w sobie dużo wody do ogrzewania). Remontowi i modernizacji trzeba poddać też instalację wodno-kanalizacyjną, gdyż są nieszczelności i jest niedrożna, co również będzie generować koszty.
    6. Podjęliśmy decyzję, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, że w pierwszym tygodniu lipca udadzą się radni Parafialnej Rady Duszpasterskiej do naszych domów, aby umożliwić sprawną zbiórkę na wspomniane cele, za którą też dziękuję.
  12. Zachęcamy do czytelnictwa: Gościa Niedzielnego, jest też Mały Gość Niedzielny.